care lucrează pentru a îmbunătăți perspectiva de viață a oamenilor,
În paginile următoare puteți vede cine este Asociația Il giocattolo și ce activități desfășoară.
Gândim că viitorul copiilor ar depinde de noi. Aceasta este adevărat pentru că simţim răspunderea morală să ne ocupăm de creşterea lor echilibrată, de alimentaţia lor, de sănătatea lor şi de cultura lor. Dar dacă reflectăm bine, ne dăm seama că tocmai de copii depinde un viitor mai bun pentru noi înşine.
Într-adevăr, dacă știm să investim timpul nostru și banii noștri – cu inteligență, dedicare și iubire – putem preveni multe situații neplăcute și chiar de delincvență, astfel încât să contribuim la o viață socială mai bună pentru toți. Aspirația firească a fiecăruia dintre noi este fericirea, care constă în gradul firesc de satisfacere a nevoilor dar nu poate fi o adevărată fericire dacă nu e pentru toți membrii societății civile. În ziua de azi, societatea civilă este înțeleasă în mod global. Deci, a ne ocupa de copii, în orice parte din lume, înseamnă să ne ocupăm și de viitorul nostru cel mai bun, reducând riscurile degradării societății în care vrem să fim fericiți.
Doar un mic gând final: „nenorociții de astăzi” care fac atâtea boacăne în lume (și la noi), erau copii. Poate dacă de copii cineva ar fi fost tentat să-i corecteze, făcându-i să crească în mod sănătos și corect, acum am avea cu câțiva delincvenți mai puțin. E doar un gând care ne vine de fiecare dată când ajutăm acele persoane splendide (religioase și laice) care pe loc, în fiecare zi salvează câte unul. Nu avem îndoieli că, în realitate ei ne fac un serviciu și nouă.
Gianluca Farina (președinte al Asociației Il Giocattolo)
Multilingual WordPress with WPML